Rejs po rzece Tag Taniej

Ferries

Ferries

Rio Tejo, w języku  polskim , rzeka Tag  to najdłuższa rzeka na Półwyspie Iberyjskim , która wpływa  do oceanu niedaleko Lizbony , stolicy Portugalii. Oprócz dostarczania wody do wielu miast w Portugalii i Hiszpanii , Tag odegrał również ważną rolę historyczną . To na rzece Tag znajdowały  się najważniejsze porty w Epoce Odkryć Geograficznych, z których wyruszano , by odkrywać Nowy Świat , a Belem , dzielnica Lizbony , to dokładne miejsce skąd Vasco da Gama wypłynął do Indii . Teraz rzeka jest nadal bardzo ważna i łączy promy, statki wycieczkowe i statki towarowe z częścią Europy  kontynentalnej.

Open Top Ferry

Open Top Ferry

Rzeka Tag stała się również popularna wśród turystów. Codziennie oferowane są rejsy po Tagu skąd rozciąga się piękny widok na Lizbonę.  Rejs po Tagu to świetny pomysł, by usiąść, odpocząć i cieszyć się widokiem .  Niestety barki turystyczne są często bardzo drogie i zupełnie nieopłacalne.  By nie zaprzepaścić szansy na rejs po Tagu warto skorzystać transportu publicznego. Codziennie, z Belem, Cais do Sodre i Terreiro do Paco kursują niewielkie promy z otwarta góra, które przepływają rzekę i cumują w przybrzeżnych miasteczkach po drugiej stronie rzeki.

Spójrz na mapę  poniżej, która przedstawia aktualne połączenia i wybierz te, które  najbardziej Ci odpowiadają.

Aktualne połączenia

Aktualne połączenia

 Cacilhas

Ta mała miejscowość położona na przeciwko Cais do Sodre jest łatwo dostępna promem  Transtejo. Sama podróż trwa około 15 minut , dając Ci trochę czasu, aby rozejrzeć się dookoła i podziwiać niesamowita panoramę Lizbony  pozostawionej w tyle.  Mówi się, że Casilhas ma najlepszy widok na Lizbone , prezentując całe wybrzeże wraz z Belem. Również piękny pomnik Cristo Rei położony jest blisko i łatwo dojechać autobusem (nr 101 ) ze stacji Casilhas , który  zatrzymuje się tuż przy pomniku . Pomnik jest otwarty dla turystów i można na niego wjechać, a stamtąd rozciąga się   fantastyczny widok  na Lizbonę, Belem , Costa Caparica i inne.

Seixal

Kolejna mała miejscowość położona po drugiej stronie Rio Tejo.  Seixal jest obsługiwane przez prom Transtejo , a droga w jedną stronę zajmuje około 15 minut. Miasto jest bardzo ciche i sprawia wrażenie nieco zapomnianego , w którym robi się tłoczno tylko w godzinach wieczornych , kiedy mieszkańcy Seixal powracają z Lizbony, gdzie większość z nich pracuje . Warto odwiedzić , jeśli potrzebujesz spokoju i chcesz uciec od ruchliwej i hałaśliwej Lizbony . Seixal daje piękny widok na Lizbonę i most 25 kwietnia .

Montijo

Montijo znajduje się nieco dalej niż Seixal lub Casilhas . Jest również obsługiwany przez promy Transtejo , ale odpływa z terminalu przy Terreiro do Paco .  W Montijo dominuje krajobraz obszarów wiejskich, co kontrastuje z miejskim charakterem  Lizbony .  Mieszkańcy Montijo  trudzą się produkcją win, a Montijo , to najlepsze miejsce do spróbować lokalnej kuchni  i wina prosto z rąk producentów .

Jestem przekonana, że ten krótki opis miast znajdujących się po drugiej stronie rzeki przekonał Was do krótkiego wypadu za miasto.

Poniżej znajdziecie trochę  praktycznych  informacji na temat wyprawy:

Gdzie ?

Sprawdź obsługiwane trasy tutaj. 

Kiedy?

Kliknij tutaj, aby sprawdzić harmonogram na wybranej trasie .

Za ile ?

Kliknij tutaj, aby sprawdzić ceny .

Jak?

 Zobacz jaki prom zabierze Cię na drugą stronę.

Dlaczego ?

Ponieważ rejs po Tagu oferowany przez firmy turystyczne kosztuje około 20 Euro, a przekroczenie rzeki za pomocą barki, które daje nam podobne doświadczenie i te same widoki wynosi około 2 Euro. Również  używając Transtejo można skorzystać z  zapping karty.

Zapping Karta

Zapping Karta

 

Zapraszam do obejrzenia galerii z  mojej ostatniej wizyty w Seixal .

 

 

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>